(Oca 28, 2020) Açıklamalar Read more...   |    (Kas 18, 2019) Açıklamalar Read more...   |    (Ağu 31, 2019) Açıklamalar Read more...   |    (Ağu 23, 2019) Açıklamalar Read more...   |    (Tem 13, 2019) Açıklamalar Read more...   |   

Faşist devlet, Rojava’da emekçi halklara karşı yeni bir savaş ve işgal hareketine girişeceğini en üst ağızdan ilan etti. Dün Cereblus’u, El Bab’ı, Efrin’i işgal eden faşist devlet bugün Rojava’nın başka bölgelerini işgal etmeye, başta Kürt halkı olmak üzere, Rojava’da yaşayan bütün emekçi sınıf ve halklara kan ve ölüm getirmeye hazırlanıyor.

Faşizm, savaş demektir, yayılmacılık demektir, işgal ve ilhak demektir. Faşist devlet ve dinci faşist iktidar bu amaç ve hedeflerini artık gizleme ihtiyacı dahi duymuyor. Güney Kürdistan’a saldırıyor, Kuzey Kürdistan’a saldırıyor, Rojava halklarına karşı açtığı savaş ve işgal hareketini yeni alanlara taşıyor.

Başta ABD olmak üzere, bütün emperyalist devletler faşist devletin bu savaş planlarının arkasında duruyor, açık ya da gizli biçimde onu destekliyorlar. Faşit devlet ve dinci faşist iktidar emekçi halklara meydan okuyacak güç ve cesareti başta ABD olmak üzere Avrupalı ve diğer emperyalist devletlerin verdiği destekten alıyor.

ABD ve diğer emperyalistler, Türkiye ve Kuzey Kürdistan topraklarındaki devrim yangınını söndürsün diye faşist devlete ve dinci faşist iktidara her türlü desteği veriyor, yaptığı her katliamı onaylıyorlar. Alman devletinin dinci faşist iktidarı ve devleti silah, mali, teknoloji ve daha pek çok yönden nasıl desteklediği artık dünyanın gözü önündedir.

ABD emperyalizmi, son günlerde, Türkiye’ye hava savunma sistemleri ve savaş uçakları satışını onayladı. Faşist devletle koordinasyon halinde, faşist devlete yol açmak ve Suriye’deki varlığını faşist devlet üzerinden sürdürmek için, askerlerini muhtemel savaş alanlarından hızla çekme kararı aldı. ABD’nin faşist devlete olan desteği bu kadar yakın ve aleni.

Tehlike yakın ve ciddi. Kaybedilecek zaman yok. Faşist devlet ve dinci faşist iktidar ya bir devrimle yıkılacaklar ya da Türkiye ve Kuzey Kürdistan halklarıyla birlikte bütün bölge halklarını, savaş ateşinin ortasına atacaklar.

Bütün emekçi sınıfları, ezilen halkları ateşin ortasına atacak bu savaş önlenebilir ve önlenmelidir. Faşist devletin ve dinci faşist iktidarın güçlü olduğu propagandası tümüyle yalandır. Ekonomik ve politik krizin ayakları altındaki toprağı nasıl yaktığını görüyoruz. Meydan okumaları, tehditleri, meydanlarda kükremeleri korkularındandır. Açlık ve sefalete ittikleri işçilerin, emekçilerin, sömürülenlerin, işsizlerin ayaklanmasından korkuyorlar. Sizin, sarı yelek giyerek Fransa’yı altüst eden Fransız emekçilerin yolundan gitmenizden korkuyorlar. “Gezi Ayaklanması”nın tekrarından korkuyorlar ve artık bu korkularını gizleyemez hale geldiler.

Kürt halkından korkuyorlar. Bombaladıkları binaların altında canlı canlı gömdükleri gençlerin, kadınların, çocukların analarının serhıldana kalkışmasından korkuyorlar. Katledilen evlatlarının cenazelerinin arkasından, acılarını yüreklerinin derinliklerine gömerek, çaresizce bakan babaların, anaların ayaklanmasından korkuyorlar.

 

İşçiler, Emekçiler, Ezilen Kürt halkı, Kadınlar, Gençler;

Faşist devlet ve dinci faşist iktidar, Rojava emekçi halklarına karşı girişeceği işgal ve ilhak savaşında desteğinizi almak için sizi şoven bir propagandayla zehirlemeye çalışıyor. Emekçi halkları birbirine kırdırarak sömürücü sınıfların düzenini ayakta tutmaya, emperyalistlerin bölgedeki çıkarlarını korumaya çalışıyor. Sizi ezen, baskı ve kölelik altında tutan tekelci sermaye sınıfı ve ABD’nin, Almanya’nın, Fransa’nın bölgedeki çıkarlarını sizin çıkarlarınız gibi göstermeye çalışıyor.

Gerçekte sizin çıkarlarınız Rojava emekçi halklarıyla faşizme, kapitalizme ve emperyalizme karşı mücadele birliğinden geçiyor. Sizin çıkarlarınız, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ı, Ortadoğu’yu demokratikleştirecek, her türlü baskı, sömürü ve kölelik koşullarına son verecek birleşik demokratik bir devrimde.

Özgürlüğünüzün, bu iktidar ve devletten kurtuluşunuzun devrimden başka bir yoldan, seçimlerle gerçekleşeceğini söyleyenler yalan söylüyorlar; onlara kanmayın. Böyleleri, sizi dinci faşist iktidar ve faşist devlet hesabına oyalıyor, aldatıyorlar.

Bir devrimden korkuyorlar; korkularını gerçeğe çevirelim!

Faşist devletin, dinci faşist iktidarın emperyalistlerle birlikte Rojava’yı kan gölüne çevirmelerine izin vermeyelim! Faşist devleti ve dinci faşist iktidarı bir devrimle yıkmak için;

Harekete geçmenin zamanı!

 

TKEP/Leninist MK

 

Login Form