(Eki 17, 2020) Açıklamalar Read more...   |    (Eyl 11, 2020) Açıklamalar Read more...   |    (Ağu 28, 2020) Açıklamalar Read more...   |    (Ağu 10, 2020) Açıklamalar Read more...   |    (May 21, 2020) Açıklamalar Read more...   |   

Bolivya Çokuluslu Devletinin demokratik-halkçı hükümeti faşist darbe ile devrildi. Başkan Morales faşist darbe tarafından istifaya ve sürgüne zorlandı.

Darbe hükümetinin meşruiyetini reddediyoruz. Bolivya’nın demokratik güçleriyle dayanışma içindeyiz, Bolivya işçilerine ve yerli halklarına tam destek sunuyoruz. Tüm dünyadaki devrimci demokratik güçleri faşist darbeye karşı çıkmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

Bu darbe ABD tarafından yapıldı. OAS (Amerika Devletleri Örgütü), Venezuela’da da gördüğümüz gibi, ABD’nin darbe meşrulaştırma aracıdır. Latin Amerika’daki demokratik-ilerici hükümetlere yönelik tüm faşist darbe girişimlerinde onların kanlı parmak izleri var.

Emperyalistler demokratik yönetimleri devirmek için bir zamanlar “renkli devrimleri” kullanırlardı; fakat bugün, Maidan (Ukrayna) darbesinde gördüğümüz gibi faşist darbeci yöntemleri kullanıyorlar. Bütün emperyalistler demokratik-halkçı hükümetlere karşı neo-nazi canileri destekliyor. İşte bu burjuva “demokrasisinin” gerçek yüzüdür!

Bolivya işçileri ve yerli halk darbeyi reddetti ve El Alto’da, Cochabamba’da, La Paz’da vs. sokakları doldurdu. El Alto’daki gösteriler sırasında “Mesa, Camacho, kellelerinizi istiyoruz” sloganları atıyorlardı! Madenciler başkent La Paz’ın caddelerinde yürüyüş yapıyor. Tüm yerli işçiler de. Bir halk ayaklanması yükseliyor. Burjuva iç savaş, seçimlerden önce, Eylül ayında başlamıştı. Darbe bunun zirvesiydi. Proleter iç savaş ise şimdi başlıyor!

Polis MAS üyesi milletvekillerinin parlamentoya girişini zorla engelliyor. Bir avuç beyaz ırkçı senatör meşru iktidarın ellerinde olduğunu iddia ediyor. Bu şartlarda MAS üyesi vekiller yeni bir meclis toplamalılar. Tüm işçiler ve yerli halk bu yeni meclisi destekleyecektir. Aksi halde darbeciler emperyalistlerin desteğiyle meşruiyet kazanacaklar. Eğer demokratik güçler iktidarlarını ilan ederlerse, tüm devrim güçleri, yerli işçiler, yoksul köylüler, gençlik… mücadeleyi yoğunlaştıracaktır.

Devrim tehlikede. Her şey uçurumun kenarında. Ya ileri doğru bir adım veya faşist darbenin üstün gelişi!

TKEP/Leninist,  Bolivya demokratik güçlerinin devrimci adımlarını destekler, Bolivya işçilerine tam desteklerini sunar.

Kahrolsun faşist darbe!

TKEP/Leninist Merkez Komitesi

15.11.2019

 

Login Form