(Oca 28, 2020) Açıklamalar Read more...   |    (Kas 18, 2019) Açıklamalar Read more...   |    (Ağu 31, 2019) Açıklamalar Read more...   |    (Ağu 23, 2019) Açıklamalar Read more...   |    (Tem 13, 2019) Açıklamalar Read more...   |   

Makale Dizini

 

Bilgisayarın güvenliğini sağlamak demek, en başta bilgisayarınıza istemediğiniz kişilerin ulaşmasını engellemektir. Öyleyse sormamız gereken soru şudur: İstenmeyen kişiler bilgisayarınıza nasıl ulaşır? İlk önce en yeni teknolojiyi söyleyelim.

1- Bilgisayar hırsızlıklarının önüne geçme bahanesiyle yeni geliştirilen bilgisayarlara GPS-küresel yer belirleme sistemi eklenmeye başlanacak. Bunun anlamı şudur: Bilgisayarınız nerde olursa olsun, ister açık ister kapalı olsun fark etmez; başkaları tarafından yeri belirlenebilecektir. Dolayısıyla bilgisayar sahibinin de yeri.

Aslında bilgisayarların yeri önceden de belirlenebilmekteydi. Ama bir şartla, internete bağlandığında. Her bilgisayar internete bağlanabilmek için wireles denilen bir aygıta-parçaya sahiptir. Ve her wireles aygıtının-parçasının kendine ait bir numarası vardır.

İnternete bağlandığında bu numarayla kendini tanıtır. İşte bir bilgisayarın wireles numarası biliniyorsa, internete girdiğinde kendi yerini belli etmiş olur. Zahmetli bir çabayla bu bilgisayarın yeri bu sayede tespit edilebilir. Ama dediğimiz gibi hem zahmetlidir hem de internete girme şartına dayanır. Ama yeni teknolojide böyle bir şey söz konusu değil. Eğer bilgisayarınızın ve kendinizin yerinin başkaları tarafından bilinmesini istemiyorsanız bu özelliğe sahip bilgisayarlardan uzak durun...

2- Bilgisayara ulaşılmasına sağlayan diğer yol ise modem (kablolu veya kablosuz internet bağlantısı), bluethoot, kızılötesi gibi bilgisayarınızın dış dünya ile bağlantısın sağlayan aygıtlardır. Eğer bilgisayarınıza ulaşılmasını istemiyorsanız bunun en iyi yolu, bilgisayarınızdan bu aygıtları söküp atmaktır. Bunun bedeli, tabi ki en başta bilgisayarınızdan interneti kullanamamaktır. Evet böyle bir bedel ödemiş olursunuz ama büyük bir güvenlik kazanmışta olursunuz. Bilgisayarınızın dış dünya ile bağını kopardığınız için bu yollarla kimse bilgisayarınızdaki verilere ulaşamayacağı gibi; cd-dvd veya usb gibi harici belleklerden bilgisayarınıza bulaşabilecek herhangi bir casus yazılımda sizin için zararsız hale gelir. Çünkü bu casus yazılımların işe yarayabilmesi için bilgisayarınızın bir şekilde (internet, blotot veya kızılötesi) dış dünya ile bağlantı kurması gerekir.

3- Bilgisayar da yapılan tüm işlemlerin kaydedildiği yer harddisktir. Siz yukarıda anlattığımız şekilde bilgisayarınızı ne kadar korumaya çalışırsanız çalışın; eğer harddiskiniz bir şekilde istemediğiniz insanların eline geçerse tüm bilgileriniz gitmiş demektir. Unutmayın ki burada bilgisayardan sildiğinizi düşündüğünüz veya gizlediğinizi sandığınız bilgilerde gider. Sildiğiniz veya gizlediğinizi düşündüğünüz bilgilerin ne kadarının harddiskinize el koyanlar tarafından çözüleceği; el koyanların birikimine bağlıdır sadece....

a-) Bilgisayarda normal silme işleminin yazılımsal olduğunu sakın unutmayın. Sildiğiniz şeyler aslında harddiskinizin üzerinde hale yazılıdır. Bilgisayarınızda işlem yapmak ve kaydetmek aslında, bir çiviyle taşa yani harddiskinize yazı yazılması gibidir. Normal silme işlemi harddiske kazınmış bu yazıyı yok etmez. Bu söylediklerimiz format atma içinde geçerlidir. Format atma kısmen harddiskin üstünü kazıyarak alttaki yazının belirginini biraz yok etsede; ortaya çıkarmak mümkündür. Gerek sildiğinizi sandığınız şeyleri gün yüzüne çıkarmak gerekse de daha güvenli bir silme işlemi için çeşitli ücretli-ücretsiz yazılımlar mevcuttur. Bu yazılımlar harddiskinizin üzerini kazıyarak, silmek istediğiniz yazıyı belirsizleştirmeye çalışırlar. Ama hiç biri tam güvenli değildir. Çünkü her teknolojinin karşıtı mutlaka vardır. En gelişkin teknoloji halkın genel kullanımına hiçbir zaman için açılmaz. Bu teknolojileri üretip halkın kullanımına sunacak olanlar sadece ve sadece devrimci ve komünist yazılımcılar olabilir. Onların ürettiklerinin güvenirliğine ise ancak, bir çok sınamadan geçtikten sonra (burjuvazinin bilgisinin ötesine geçip geçmedikleri noktasında) emin olabiliriz.

Bu konuda söyleyebileceğimiz şey, bir şeyi silmek istiyorsanız hem bu yazılımlardan faydalanın, hem format atın ve hem de sık sık bilgisayara filimler yükleyip silin. Böylece olabildiğince silmek istediğiniz şeyin üzerini kazımış olursunuz. AMA asıl tavsiyemiz, görülmesini istemeyeceğiz hiçbir şeyi bilgisayarınıza kaydetmeyin...

Görülmesini istemediğiniz şeyleri bilgisayarınıza kaydetmemek kesin çözüm mü? Hayır. İster Linux ister Windows işletim sistemi kullanıyor olun fark etmez; bilgisayarınızda yaptığınız her işlemin kaydetmeseniz de bir veri olarak hard diskinize kaydedildiğini bilin.

b-) Öyleyse bilgisayarınız da görülmesini istemediğiniz bir şey yapıyorsanız, bilgisayarınızdan harddiski mutlaka çıkarın. Böylece yaptıklarınızın kaydedileceği yer kalmaz.

Peki ama o zaman bilgisayarı nasıl çalıştıracağız değil mi? Liv cd-dvd’ler ve live usb bellekler var. Ama usb bellekte üzerine bilgi kaydedilebilen küçük bir hd olduğu için terçih edilmemelidir. Ama en azından saklanması ve fiziki imhası harddisklere göre daha kolay olduğu için zorunlu durumlarda kullanılabilir. Bunlar harddisk olmadan bilgisayarınızın çalıştırılmasını sağlıyor. Bilindiği gibi cd’lerin özelliği üzerine bir kez live-canlı çalışan işletim sistemi yüklendikten sonra üzerine yeni kayıt olmamasıdır. Özelliklede Linux işletim sistemli bir çok live cd-dvd mevcut. Windows ta kullandığınız birkaç özel program dışında tüm temel işlemleri yapmanızı sağlayan bu cd-dvd’ler yardımıyla; bilgisayarınızda istediğiniz hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz.

Yazı yazabilir, resim düzenleyebilir, yazıcıdan çıktı alabilir, harici bir belleğe hazırladığınız çalışmayı kaydedebilir, harici belleklerdeki dosyalarınızı görüp düzenleyebilir, isterseniz internete girebilirsiniz. (Bilgisayarınızı cd-dvd veya usb ile çalıştırıp internete girdiğinizde, bilgisayarınızda yaptığınız işlemlerin başkalarınca da görebileceğini, eğer o sırada bir bilgisayarınızda harddisk veya usb bellek takılıysa onların içindeki bilgilerinde görebileceğini ve hdd-usb belleğinize casus yazılım atabileceğini bilmek kaydıyla)

Login Form