(Eki 17, 2020) Açıklamalar Read more...   |    (Eyl 11, 2020) Açıklamalar Read more...   |    (Ağu 28, 2020) Açıklamalar Read more...   |    (Ağu 10, 2020) Açıklamalar Read more...   |    (May 21, 2020) Açıklamalar Read more...   |   

ABD Başkanı ve onun Ortadoğu’daki sadık köpeği Netanyahu, nihayet ağızlarındaki baklayı çıkarıp “Yüzyılın Anlaşması” dedikleri planı açıkladılar.

Sürpriz yok, her şey onlardan bekleneceği gibi oldu: Adını “Yüzyılın Anlaşması” dedikleri şey aslında Filistin halkının özgürlük savaşının, kurtuluş davasının, Filistin Halkının bizzat kendisinin tasfiyesi planıdır.

Büyük bir kibir, burjuvalara özgü bir küstahlık eşliğinde açıkladıkları plan, siyonist İsrail’i, koruma, güvenliğini sağlama ve yeni topraklar ilhak ederek sınırlarını daha da genişletme planıdır. Bir kez daha ortaya çıkmıştır ki, İsrail, Ortadoğu’da bir savaş odağı; Ortadoğu halklarına kan ve ölüm getiren bir savaş makinasıdır; kırılması ve ortadan kaldırılması gereken bir makine.

ABD emperyalizminin ve Ortadoğu’daki İsrail ve gerici Arap devletleri gibi sadık köpeklerinin çabaları boşuna. En güçlü olduğu zamanda Filistin Halkına boyun eğdiremeyen, Filistin devrimini bastıramayan, Filistin Halkının özgürlük ve kurtuluş savaşını yenemeyen ABD emperyalizmi bu son çabasından da sonuç alamayacak; plan ve tasarıları tarihin çöplüğünü boylayacaktır.

“Filistin Sorunu”nun çözümü, Filistin devriminin zafere ulaşarak Yahudi halkı da içine alan demokratik Filistin Devletinin kurulmasıdır. Tarihte İsrail diye bir devlet yoktu; gelecekte de olmayacak!

Son yirmi yıldır ABD emperyalizminin hiç bir planı başarıyla sonuçlanmamıştır. Bu bir rastlantı değil; ABD emperyalizminin çöküş sürecinde olmasının bir sonucudur. “Yüzyılın Anlaşması” dedikleri plan da öteki planlarla aynı akıbete uğrayacaktır.

Fakat bu kendiliğinden olmayacak! ABD’nin halklara ölüm ve kandan başka bir şey getirmeyen planlarının bozguna uğratılması için Ortadoğu halklarının büyük, kesin ve kararlı mücadelesi zorunludur.

Bunun için bütün Ortadoğu halklarını, işçi ve emekçi sınıflarını Filistin Halkıyla dayanışmaya, ABD, İsrail ve bölgedeki gerici faşist devletlere karşı mücadeleye çağırıyoruz.

Türkiye ve Kürdistan işçi sınıfını, devrimci güçlerini ABD emperyalizmi ve İsrail’in planlarına karşı harekete geçmeye, mücadele etmeye; Filistin halkıyla tam ve eyleme dayalı enternasyonal dayanışma geliştirmeye çağırıyoruz.

TKEP/Leninist

Merkez Komitesi

28.01.2020

Login Form