(Mar 24, 2024) Açıklamalar Read more...   |    (Kas 25, 2023) Açıklamalar Read more...   |    (Kas 23, 2023) Açıklamalar Read more...   |    (Kas 22, 2023) Açıklamalar Read more...   |    (Eki 09, 2023) Açıklamalar Read more...   |   

Siyonist İsrail’in Şeyh Cerrah mahallesinde Filistinlileri yurtlarından sürmek istemesi yeni bir isyanı tetikledi. 7 Mayıs'ta başlayan bu yeni saldırı dalgası, Batı Şeria’nın üçte birini ilhak etme planının devamıdır. ABD'nin “Yüzyılın Barışı” işte böyle bir vahşet!

Varlığı insanlığa karşı bir suç olan siyonist devlet, on yıllardır Filistin’i Araplardan “arındırmaya” çalışıyor. Irkçı faşistlerden oluşan “Yahudi yerleşimcileri” bölgeye taşıyor.

Tüm bu planlar İsrail’in tek başına yaptığı işler değil. Ardında ABD ve AB emperyalizmi var. Çünkü İsrail, emperyalistlerin bölgedeki temel karakolu, emperyalist-kapitalist sistemin bölgedeki en önemli halkası ve Türkiye ile birlikte bölgenin karşı-devrim üssüdür. ABD’nin her BM oylamasında İsrail’i arkalamasının ardındaki temel neden budur.

Filistin halkının karşısında sadece siyonist rejim değil, ABD emperyalizmi ve bütün emperyalist sistem var. Yarım yüzyılı aşkın süredir bu devasa güce karşı mücadele ediyor Filistin halkı. Bu “çok uluslu” düşmana karşı, tarihin gördüğü en enternasyonal devrimci savaş sürüyor Filistin topraklarında!

Filistin halkı devrimcidir! Tarihin en ağır bedeller ödeyen halklarından biridir. Dişine kadar silahlı vahşi düşman karşısında devrim bayrağını bir an olsun düşürmedi yere.

Bu son saldırılara da boyun eğmedi. Başta Filistin Halk Kurtuluş Cephesi olmak üzere tüm Filistinli devrimci örgütler, bu son vahşet karşısında harekete geçti. Düşman mevzilerine füzeler gönderdiler.

Devrimci Filistin halkı savaşmaktan başka çaresi olmadığını biliyor. Nakba’dan beri yaşadığı bu korkunç cehennemden ancak savaşarak, devrimini zafere ulaştırarak kurtulabileceğini biliyor. Bunun içindir ki en ağır kayıplara rağmen asla teslim olmuyor. Başı dik, devrim bayrağını yükseltiyor. Onun bu onurlu direngenliği tüm dünya halklarının enternasyonal dayanışmasına yol açıyor. Dünya emekçi ve ezilen halkları Filistin devrimini destekliyor.

Doğu Kudüs'teki vahşi saldırının tetiklediği ayaklanma, tüm dünyada yankılandı. New York’tan İstanbul’a, Latinler’den Ortadoğu’ya her yerde Filistin’e destek gösterileri var. İsrail vahşeti her yerde protesto ediliyor. Sömürücü yöneticiler İsrail siyonizminin ardında sıralanırken, halklar Filistinli kardeşleriyle dayanışma gösterilerine akıyor. Filistin devrimini yenilmez kılan, aynı zamanda onun bu enternasyonal özüdür!

11 Mayıs gecesi görüldü ki, Filistinli devrimci örgütler güçlerini toparlıyorlar. FHKC ve diğer devrimci örgütler “ateşkes” çağrılarını reddettiler. Askeri örgütlülükler yüksek bir motivasyonla savaşı yükseltme kararlarını açıkladı. Düşmanın bu saldırılarına Filistinli devrimcilerin verdiği karşılık, “yenilmez” denilen Siyonist güçleri dehşete sürüklemiş durumda. Gazze kan ve ateşle kavrulurken, siyonist kentler de artık ateş hattında. İşgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinliler, iki kenti denetim altına aldılar bile.

Panik ve korku şimdi İsrail saflarında! Siyonist yönetim, şimdi, ateşkese arabulucuk yapsın diye Mısır’ın kapısını çalıyor.

Tüm uluslararası karşı-devrim güçlerine verilecek tek yanıt, devrimci savaşın, silahlı halk ayaklanmasının yükseltilmesidir. Filistin devrimi ancak bu yolla düşmanı dize getirebilir. “Oslo barışı” ve “iki devletli çözüm” türünden girişimler, Filistin burjuvazisinin de suç ortağı olduğu halkı aldatma girişimlerdir. Filistin sorununun tek bir çözümü var: Siyonist devletin yıkılması ve yerine Yahudi ve Arap halkların bir arada yaşayacağı devrimci demokratik Filistin devletinin kurulması!

Filistin halkı ve tüm dünya halkları bu kavgayı zafere ulaştıracak! Bu, tarihin hükmüdür. Tarih sınıfsız, sömürüsüz ve sınırsız dünyaya doğru akıyor. Emperyalist-kapitalist sistem yıkılıyor. Ne kadar zorbalık yaparlarsa yapsınlar, başaramayacaklar! Zafer dünya emekçi halklarının olacak.

Gün kavga günüdür! Gün, Filistin halkıyla eyleme dayalı enternasyonal dayanışma için ileri atılma günüdür!

Denizlerin, Teğmen Alilerin yolunda, devrimci eyleme dayalı enternasyonalizm yolunda ileri!

TKEP/Leninist MK

12.05.2021

Login Form