(May 21, 2020) Açıklamalar Read more...   |    (Nis 30, 2020) Açıklamalar Read more...   |    (Nis 08, 2020) Açıklamalar Read more...   |    (Oca 28, 2020) Açıklamalar Read more...   |    (Kas 18, 2019) Açıklamalar Read more...   |   

Kuzey ve Doğu Suriye güçlerinin Şam'a yaptığı müzakere çağrısına katılıyoruz.
Suriye'nin kuzey ve doğu bölgesinin Türkiye tarafından işgal edilmesi, büyüyen bir tehlikedir. Türkiye ile ABD arasındaki "güvenli bölge" anlaşması tehlikenin ne kadar büyük ve yakın olduğunu gösteriyor.

Bölgenin Türk kuvvetleri tarafından işgal edilmesi, aynı zamanda NATO’nun bu Suriye topraklarını işgal etmesi anlamına geliyor.
Ancak, bu tehlike önlenebilir ve önlenmelidir. Suriye halkları bunun mümkün olduğunu göstermiştir. Suriye savaşı sırasında Suriye halkları büyük bir ortak mücadele örneği sergileyerek, emperyalist-Siyonist planların uygulanmasına izin vermediler.
Planları bozulan emperyalistler ve siyonistler şimdi Türkiye'nin doğrudan işgali yoluyla yeni bir plan uygulamaya çalışıyorlar. Onların Kürt halkının kaderiyle ilgilendikleri yok. Ne de Arap, Ermeni, Asuri, Yezidi halkların kaderiyle. Emperyalistler kendilerini bölgeye kalıcı olarak yerleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu planlar engellenmeli.
Kuzey ve Doğu Suriye kuvvetlerinin Şam yönetimine müzakere çağrısı, bu planların engellenmesi doğrultusunda güçlü bir adımdır. Şam'a uzatılan elleri havada kalmamalı. Suriye halklarının ortak mücadelesi bu işgal planını bozabilir.
Kürt halkının tam hak eşitliğine dayanan demokratik haklarının tanınması, Suriye halkının emperyalist-Siyonist girişime karşı ortak mücadelesini güçlendirecektir. Şam yönetimi uzatılan eli tutarsa, Suriye’nin işgalcilerden kurtulmasının yolu açacaktır.
Bu nedenle biz, Türkiye Komünist Emek Partisi/Leninist olarak, Şam'a yönelik müzakere çağrısını destekliyoruz. Aynı şekilde Orta Doğu'nun devrimci ve komünist güçlerini de bu adımı desteklemeye çağırıyoruz.

 

Login Form